Mindre støj på Køge Bugt Motorvejen
Med over 100.000 køretøjer i døgnet er Køge Bugt Motorvejen landets mest trafikerede vej, og trafikstøjen har længe været et problem for lokalområdet. Skanska Asfalt har nu forsynet en del af denne motorvej en et særligt støjbegrænsende slidlag.
Skanska Asfalt har lagt nyt slidlag i det sydgående spor på strækningen fra Greve Syd til Solrød Nord. Dertil kommer et nyt slidlag i begge retninger i forbindelse med udvidelsen fra Ishøj-sammenfletningen til Greve.
Slidlagene er udført med SkanTOP XL Silence, som har en dokumenteret støjbegrænsende effekt. På strækningen er støjen nu hele 8 dB(A) lavere sammenlignet med den gamle motorvejsbelægning. I praksis betyder det, at når en personbil kører med 110 km/t, svarer støjen til kørsel med 55 km/t på den gamle belægning.
SkanTOP XL Silence er et prisgunstigt, støjreducerende slidlag af SMA-typen, som desuden tåler en meget hård trafikbelastning.