Du er her

Skanska i Danmark

Her vil du finde information om Skanska Danmark's aktiviteter og kan søge job i Skanska.

Luk

Safety Week 2017 / 8. - 14. maj

Morgendagens sikkerhedskultur i dag

Dette års Safety Week løber af stablen fra d. 8.- 14. maj. Årets tema er ”Planlæg – Udfør – Kontroller – Reager” (PDCA) med undertemaet “Trivsel på arbejdspladsen”.

PDCA er et vigtigt tema for os, for vi ved, at vi ved nøje planlægning, opfølgning og analyse af forbedringsområder kan kontrollere og forbedre sikkerheden på arbejdspladsen. Temaet om trivsel på arbejdspladsen skal understrege vigtigheden af, at omgivelserne på arbejdspladsen skal understøtte medarbejdernes arbejde bedst muligt og skabe en balance mellem arbejdsliv og fritid.

Under Safety Week gennemføres der en række aktiviteter på tværs af Skanska – bl.a. på vores byggepladser og kontorer, som skal sætte fokus på sikkerhed og årets temaer. I Danmark er det planlagt at holde et stress-seminar på den første dag i ugen samt besøge alle vores byggepladser.


Link til Skanskas globale Safety Week side